İyi ve doğru proje yönetimleri aynı zamanda iyi ve doğru zaman yönetimini de kapsar. Zamanında düşünülmemiş detaylar proje sürecinde belirli bir yol katettikten sonra düzeltilmek ya da değiştirmek istenirse maddi ve manevi kayıplara yol açabilir. Dolayısıyla tasarım ve uygulama süreçlerinin yürütülmesi planlı ve üzerine düşünülmüş bir stratejiyle ilerlemelidir.

Tasarım nesnesi bir logo da olsa, bir restoranın iç mekân tasarımı da olsa, beraberinde getirdiği tüm parametreler incelikle düşünülmeli ve alınan kararların doğuracağı sonuçlar önceden kestirilmeye çalışılmalıdır. Tabii böylesi bir çabanın amacı tasarım hizmetini alan kişinin son kullanıcıya vermek istediği mesajı verebilen, istenen algıyı yaratabilen bir çizgide olmasıdır.

Geniş ölçekli ve geniş yelpazede bir düşünsel süreç, yetkin bir tasarım gözü ve tasarımın farklı alanlarında deneyim gerektirir. Özellikle grafik tasarımın, pazarlama faaliyetlerine uzandığı, iç mimarî müdahelelerle harmanlanması gerektiği durumlarda tasarımın daha detaylı köşelerine girmek gerekeceğinden; örneğin bir “marka tasarımı” gündeme geldiğinde tasarımcı seçiminde özenli davranmak gerekir.

Baştan düşünmek gereken tasarım kararları, marka konumlandırma (brand positioning) ve kurumsal kimlik, iç mekânda kullanılan malzemelerin kamusal algılanışı ve bunların birbirilerine uyumlulukları, kurumsal rengin, firma duruşunu temsiliyet yetkinliği, logonun dili, tamamlayıcı malzemeler ve dokunuşlar, dengeleyici renkler, zemin ve tavan malzemeleri gibi farklı tasarım disiplinlerinden karar mekanizmalarını bir araya getirmeyi gerektirebilir.

İşte, ODA Creative & Architecture, tam olarak böyle bir zemin üzerine kurularak, farklı tasarım disiplinlerinde deneyim kazanarak kendini inşa etmiş, dokunulur (tactile) olandan dijital olana uzanan geniş bir tasarım çemberinde faaliyet gösteren bir kreatif stüdyo olarak hizmet vermektedir.

Tasarım ihtiyaçlarınız doğrultusunda en baştan detaylıca düşünülmüş, ayağı yere basan ve size özel bir konsept geliştirebilmemiz adına bize designwork@ozanakbas.com eposta adresi üzerinden ulaşabilir, sorularınızı yönlendirebilirsiniz.

Etiketler: