TDK’ye göre “Kişilik” bir kimseye özgü belirgin özellik, manevi ve ruhsal niteliklerin bütünü olarak tanımlıyor. Bir insanın kişiliğine nasıl karar verirsiniz? Dış görünüşlerine göre mi; davranışsal özelliklerine göre mi?

Kişiliği tamamen sıkıcı ve sıradan birisini hayatınıza almayı isteme ihtimaliniz, ilginç ve heyecan verici birine göre daha düşük müdür? İşte marka kişiliği dediğimiz kavramı da bu perspektiften değerlendirerek işe başlayabiliriz. Bir insan markanızı hayatına sokmayı ya da markanızdan bahsetmeyi neden ister? Diğer markalarla ya da ürününüzün muadilleriyle karşılaştırıldığında artı bir özellik sunmak bu pencereden baktığımızda en önemli etken belki de. O zaman markalara insanmış gibi yaklaşarak başarılı markaların başarıyı nasıl elde ettiklerine farklı bir yaklaşım elde edebiliriz.

Örneğin Starbucks bir insan olsaydı nasıl biri olurdu? Yaratıcı, istikrarlı, güvenli, bireysel, uyumlu, cana yakın? Ya da coca-cola? Toksik ama yeri doldurulamayan mı derdik? Tasarım sektörlerinde çalışan bireylerin genelde macbook kullanması, üçüncü dalga kahvecilerde vakit geçirmesi, müzik ve video streaming uygulamalarında çok aktif olmaları bu markaların kişilikleriyle alakalı olabilir mi?

Her markanın bir kişiliği yok elbette, fakat bir kişiliği olan markaların elde edeceği görünür olmak, hatırda kalmak gibi avantajlar var. Karakteri oluşturulmuş bir marka işlevsel yararları temsil eder, bir beyanda bulunur ve böylece markanın kendi özel hedef kitlesinin oluşturulması yolunda bir adım atılmış olur. Tüketici cephesinde de bağlılık ve sadakat geliştirilmesinin önü açılır. Karakterli bir marka, savunucusu ve takipçisi fazlalaşabilen markadır.

Marka kişiliği markanın hitap dilinin belirlenmesine, müşteri profilinin şekillendirilmesinde, hizmet ya da ürünlere bu kişilikten yola çıkılarak değer biçilmesinde fayda sağlar. Sadece high-end müşteriye hitap eden bir marka, kişiliğini de buna göre belirler. Dolayısıyla marka kişiliği geliştirilirken önce tüketiciyi anlamak, ihtiyacının ne olduğunu saptamak (lüks, güvenlik, sağlamlık, samimiyet?), ona kolaylık sağlamak, duyguları harekete geçiren, kişisel bağlılık ve ilgi uyandıran bir ürün/hizmet sağlamak odaklarında hareket edilmelidir.

Etiketler: