Renk paleti genel olarak birlikte kullanımlarında hem fonksiyonel hem estetik anlamda güçlü bir algı yaratan renk setlerine verilen addır. Renklerin ne kadar güçlü olduklarına ve kullanım miktarlarına, kullanım alanlarına göre algıda karakter, güç, sakinlik, tempo gibi hisler yaratabildiklerine dair başka bir yazı yazmıştım daha önce.

 

Koyu paletler, açık paletler, kontrast paletler gibi birçok tiplemede palet tasarlanabilir. Günümüzde renklerin gücünün ve tutkusunun da iyiden iyiye fark edilmiş olmasıyla “renk bilimi” ile uğraşan uzmanların yanında, sadece renk vurgularıyla ve kullanımlarıyla üretimler yapan grafik tasarımcılar mevcut. Binlerce kombinasyona izin veren renk spektrumu, kanıksanmış ve bilincimize oturmuş renk anlamlarını kullanarak bireysel ya da kurumsal setler oluşturulması adına eşsiz bir kaynak oluşturuyor. Renk paletini oluştururken bir tasarımcının ya da kurumsal kimliğini oluşturmak isteyen herhangi bir işletme sahibinin ilk belirlemesi gereken prime renktir. Bu esas rengin doğru mesajı veren, hedeflenen algıyı yaratan renk olması çok önemlidir çünkü diğer bütün renkler bu renk çevresinde gelişecektir. İnternette hazır paletler sunan, ya da HEX kodunu girdiğiniz birincil renge göre bütünleyici ya da karşıt renklerle setler oluşturan birçok site mevcut. Tasarım dünyasına çok yakın olmayanlar için hatta bizzat tasarımcılar için bile, bu siteler hızlı ve etkili sonuçlar sunuyor. Fakat ince ayar yapabilmek, baskıda ve ekranda bu renklerin görünümlerini daha detaylı ayarlayabilmek için bir Creative Suite programı kullanarak süreci yürütmek de mümkün. https://colorhunt.co/ sitesinden hazır üretilmiş paletlere ve renk kodlarına erişebilirsiniz. Daha detaylı ve interaktif bir üretim için ise https://paletton.com/ sitesini kurculamanızı öneririm. İster bir mekânda kullanılacak renkleri bir arada görerek uyumunu test etmek için olsun, ister kurumsal kimlik belirlemek için; renk paletleri doğru kurgulandığında uzun süreler boyu değiştirmeye gerek kalmadan etkili görünümler sunabilir ki zaten özellikle markalar için sık renk değişimi pazarlama anlamında marka imajına zarar getirecektir.

 

Renk paletinde zıt renklerle de bütünleyici renklerle de bir üretim yapılsa, dengeleyici bir nötral renge mutlaka yer verilmelidir. Özellikle paletteki açık renge fon yaratacak bir koyu renk, koyu renge fon yaratacak bir açık renk yer alması en baştan düşünmek gereken bir madde. Siyahın %6’da transparanlık verilmiş hali ideal bir açık fon sunacaktır. Paletinizde ister parlak turuncu olsun, ister pastel haki, renklerin gücüne her zaman inanmakta ve bu konuya hak ettiği mesaiyi ayırmakta her zaman fayda var.

Eğer çok zorlanırsanız bir kediden de yardım alabilirsiniz. Biz bazı projelerimizde Fındık’a başvuruyoruz, ama bu aramızda kalsın 🙂

Etiketler: