2020’de görmeye başladığımız iç tasarım trendlerini ve bu yıl mekânlarda artacağı öngörülen tasarım dokunuşlarını derlemenin vakti geldi. Önümüzdeki on yıl için tasarımı ele aldığımızda, uzmanlar bireyselliğin son derece önemli olacağını vurguluyor. İşçiliği, DIY tasarımları veya özel üretim parçaları bu yıl daha belirgin görüyor olacağız. Farkındalıkların arttığı, globalleşen ve aynılaşan dünyada modern insanın tektipleştiği bu yeni çağda, bireyler daha samimi, daha özgün ve şahsına münhasır mekânlar istiyor olacak. İşte, bütün bunların etkisinde ortaya çıkan ve çıkmakta olan eğilimler… 1- Trend Dışı Hareket Etmek Yeni Trend Her yerde aynı malzemelerden aynı formlarda üretiler, model adını ezberlediğimiz mobilyalar, aynı metal-hasır-cam aydınlatma tasarımları, benzer renkler, desenler, motifler görmekten sıkılmaya başlamadık mı? İşte bu yüzden, 2020’de inovatif yaklaşımlar keşfetmek, trend olmayan, az görünen, göze farklı gelen tasarımlar, malzeme kullanımları ya da kombinasyonları revaçta olacak diyebiliriz.

2- Sürdürülebilir Malzemeler Global toplu üretim firmaları art arda sürdürülebilirlik politikalarını güncellerken ve dünya genelinde doğal kaynaklarımızla ilgili sıkıntıların daha görünür bir şekilde sonuçlarını izlerken, tasarım ve yapı sektörleri de bu konuda bilinçlenir oldu (tabii ki daha kat edilecek çok yol var, zararı durdurmanın yetmediği, acilen geri döndürmemiz gerektiği yerdeyiz esasen) ve iç mekânlarda da bu anlamda sürdürülebilir malzemelerin kullanımı artmaya başladı.

3- Kırsal “Look”lar Yeni onyıla girerken, kent yaşamının yoruculuğuna, insanın fizyolojik ve psikolojik sağlamlığına, bütünlüğüne ne kadar zarar verebileceğine dair çalışmalar ve bilgi paylaşımlarının da arttığını görüyoruz. İnsan doğasına uygun gibi görünse de sadece son üç yüzyıla (maksimum) uzanabilen “kent yaşamı” olgusu aslında çok yeni ve henüz buna herhangi bir şekilde adapte olabilmiş değiliz. Kentler her ne kadar 2050 itibariyle dünya nüfusunun yarısından fazlasının yaşamakta olduğu alanlara dönüşecekse de, kır yaşamı tamamen eradike olmuyor gibi duruyor. Kentsel mekânlarda bu “rural ya da countryside” diyebileceğimiz stiller yayılmaya başladı.

 

4- Renk, renk, renk Aslında başka yazılarımda da bundan bahsetmiştim, fakat bu yaklaşımın yaygınlaşma miktarını düşünürsek, bir kez de buradan değinmemek olmaz. Griler, betonlar, cubicle ofisler, bitkisiz, soluk, kötü aydınlatılmış mekânlara artık tahammülümüz yok. Özellikle kendinden önce gelen her şeyi, kendini ve kendinden sonra gelecek olanları sorgulamadan duramayan Y kuşağı, “renk gelsin her yere” diyor. Neondan, pastele uzanan bir skalada, az gri, az siyah, çok renk diyor 2020 tasarım uzmanları.

 

5- Desenler / Tekrar Eden Motifler Renklerin popülerlik kazanmasıyla aynı nedenlerden ötürü desenler ve görece maksimalist yüzeyler de bu yıl bol bol boy gösterecek, tahmininde bulunabiliriz.

Eğilimler ne olursa olsun, eğilime uymak ya da uymamaktan ziyade, eğilimin nedenlerini anlamanın önemli olduğunu düşünüyorum. Bu açıdan yaklaştığımızda tasarımın misyon edinebildiği bir düzleme erişilebilir belki. Malzemelerde sürdürülebilirlik talepleri, mekânlarda kullanıcı deneyimini artıracak yaklaşımlar, yüzeylerde psikolojik olarak yükselten, neşelendiren dokunuşlar, hem yerel hem global ölçekte yaşanan stres ve travmalara karşı tasarımsal olarak kurgulanabilir bir önleme dönüşebilir. Barış, sevgi ve huzurlu bir 2020 yılı temenni ediyorum hepimize.

Etiketler: